Společnost YIT dosáhla v roce 2024 rekordních prodejů, když v souvislosti s postupným oživením trhu prodala 416 jednotek. To představuje více než dvojnásobný nárůst ve srovnání s rokem 2023, kdy se jednalo o 198 bytů. Obrat za rok 2024 činil 3 miliardy Kč
(v roce 2023 byl přes 2 mld. Kč). V loňském roce YIT uskutečnila historicky první expanzi mimo Prahu – vstoupila na kladenský trh a připravuje také první rezidenční areál v Brně. Společnost pokračovala rovněž ve výstavbě v hlavním městě, kde zahájila čtyři nové projekty: Sija Kamýk, Toivo Roztyly, třetí etapu Ranta Barrandov a desátou etapu Tampere v rámci komplexu Suomi Hloubětín. YIT má dále v přípravě projekty v lokalitě Prahy 4, 5, 9, 11 a 12. Chystá také větší bytový areál v Kladně. Společnost nadále pokračuje ve svém závazku k udržitelnému developmentu a jakožto lídr v oblasti prefabrikace i v rozšiřování použití modulárních prvků ve svých projektech.
„Rok 2024 se ve YIT nesl ve znamení růstu a expanze. Byl to pro nás skutečně přelomový rok, poprvé jsme překročili hranice Prahy a vstoupili jsme hned do dvou nových měst, a sice do Brna a Kladna. Obě nové lokality považujeme za velmi perspektivní a těšíme se, až tamní trhy obohatíme o moderní byty v našem finském stylu," uvedl Marek Lokaj, generální ředitel YIT Stavo, a dodává: „I z pohledu prodejů byl pro nás loňský rok mimořádně úspěšný. V souvislosti s klesajícími úrokovými sazbami hypoték a oživením zájmu ze strany kupujících jsme prodali celkem 416 bytových jednotek, což představuje historicky nejvyšší číslo za dobu našeho působení v České republice. To potvrzuje, že trh s nemovitostmi začal opět postupně růst a že naše strategie zaměřená na kvalitní a udržitelné bydlení nachází u klientů pozitivní odezvu. Pro rok 2025 očekáváme pokračování nastoleného trendu, tedy postupný, ale velmi pozvolný pokles úrokových sazeb, což se projeví v růstu zájmu kupujících. Nadále však budou vlivem nedostatku bytů a stoupající poptávky zdražovat ceny nemovitostí. Zájemci by tedy v současné situaci rozhodně svou potřebu bydlení neměli odkládat.“
Hlavní cíl: rozšíření působnosti do regionů
V rámci výstavby v regionech, která patří ke stěžejním strategickým cílům YIT, společnost zahájila projekt Portti Kladno. Ten promění brownfield bývalých mrazíren v moderní rezidenční lokalitu s téměř 200 byty s ekologickými prvky a možností osobního i družstevního vlastnictví. Ve spolupráci s investiční skupinou RSJ pak developer připravuje první brněnský projekt Kalevala ve čtvrti Židenice, kde v několika etapách vznikne více než 750 bytů a komerční prostory. Výstavba by měla odstartovat již v tomto roce. V horizontu dalších let pak v Kladně chystá větší projekt Virta Kladno s cca 800 byty.
Metropoli obohatila YIT o čtyři nové projekty
Ranta Barrandov III |
V Praze YIT v průběhu roku 2024 zahájila několik developerských projektů. Na začátku roku odstartovala výstavbu projektu Sija Kamýk v Praze 12, který nabízí 122 jednotek. Na podzim následovalo spuštění desáté etapy rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín, třináctipatrové budovy nazvané Tampere, s 68 byty a pěti komerčními prostory. Významným krokem bylo také uvedení první etapy rezidenčního projektu Toivo Roztyly s 88 byty a rozšíření projektu Ranta Barrandov o třetí etapu s 56 bytovými jednotkami. Projekty Toivo Roztyly I, Sija Kamýk a etapu Tampere v Suomi Hloubětín plánuje developer v letošním roce dokončit, noví obyvatelé by se tak mohli stěhovat již v první polovině příštího roku.
Prefabrikace – trend budoucnosti
Společnost současně ke konci loňského roku dokončila projekt Rivi Bachova na pražském Chodově, který nabídl stále populárnější formu financování prostřednictvím družstevního bydlení. Dále zkolaudovala bytový dům Happi Milánská se 72 byty v Praze 15, kde YIT poprvé přistoupila k většímu začlenění prefabrikovaných prvků (kromě koupelen např. u svislých nosných a vodorovných konstrukcí, balkónů a pavlačí). „Díky širšímu využití modulárních prvků jsme u projektu Happi Milánská dokázali zkrátit dobu výstavby o tři měsíce oproti původním odhadům. Na základě našich zkušeností plánujeme ve velké míře využít moderní technologii prefabrikace i v našich nových regionálních projektech v Brně a v Kladně," vysvětluje Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo.
Co se týče chystaných projektů, YIT v rámci svého největší tuzemského komplexu Suomi Hloubětín připravuje poslední etapu Rosala a následně plánuje výstavbu závěrečné polyfunkční etapy Osto v sousedním areálu Lappi Hloubětín, která kromě bytů přinese do lokality i další občanskou vybavenost včetně supermarketu. Developer rovněž chystá rozšíření projektu Ranta Barrandov o čtvrtou etapu. Letos chce také zahájit stavbu druhé etapy Toivo Roztyly a nový projekt bytového domu v pražských Modřanech.
Udržitelnost jako klíčová priorita
Toivo Roztyly |
V oblasti udržitelného developmentu společnost pokračuje v implementaci ekologických řešení ve všech svých projektech – mezi ně patří mj. fotovoltaické panely, tepelná čerpadla, zelené střechy, podlahové vytápění, rekuperace vzduchu, LED osvětlení, retenční nádrže na zachytávání dešťové vody či systémy Smart Home. Tyto technologie nejen snižují uhlíkovou stopu budov, ale přinášejí rezidentům i úspory v měsíčních nákladech.
V oblasti ekologie klade YIT důraz rovněž na svůj závazek ke snižování emisí skleníkových plynů v rámci iniciativy Science Based Targets. Společnost se ve své ESG strategii prostřednictvím SBTi zavázala do roku 2030 snížit emise ve vlastních činnostech o 90 % a emise v dodavatelském řetězci o 30 % oproti roku 2019.
YIT se také aktivně jako člen Platformy pro udržitelné stavebnictví ze dřeva podílí na rozšíření využití dřeva jako konstrukčního materiálu pro vícepodlažní budovy v ČR. „Věříme, že kombinace prefabrikace a využití CLT panelů představuje budoucnost moderního a ekologického bydlení. Proto aktivně podporujeme nutnost dokončení legislativních změn a zavedení vládní Surovinové politiky pro dřevo do praxe, což by mělo usnadnit výstavbu environmentálně šetrných vícepodlažních dřevostaveb a podpořit aktuální trendy ve stavebnictví," dodává Marek Lokaj.