Za rok 2023, ve kterém oslavila 15 let působení v České republice, prodala celkem 198 bytů a její obrat dosáhl hodnoty přes 2 miliardy korun. Podařilo se jí rovněž dokončit tři projekty. Hned s počátkem nového roku odstartovala nový projekt Sija Kamýk. Dále letos plánuje zahájit projekty Toivo Roztyly, etapu Tampere v areálu Suomi Hloubětín a třetí etapu Ranta Barrandov. Společnost současně připravuje první regionální výstavbu, a to konkrétně v Kladně. Projekty, které YIT chce dát letos na trh, celkem čítají (včetně již zahájeného Sija Kamýk) 536 nových jednotek. Developer jakožto lídr v oblasti modulární výstavby v tuzemsku také rozšířil použití prefabrikovaných prvků ve svých projektech.
„I přes výrazné ochlazení a náročnou situaci na trhu hodnotíme minulý rok z našeho pohledu úspěšně. Povedlo se nám splnit vytyčené cíle, tedy především vyprodat obě etapy Kemi a Ranua v projektu Lappi Hloubětín, které jsme loni zkolaudovali. Pozitivně vnímáme také prodeje v dokončeném areálu Vesi Hostivař. Máme samozřejmě apetit zahájit další novou výstavbu, ale bohužel nás brzdí zdlouhavé povolovací procesy,“ říká generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a přidává predikci pro rok 2024: „Věřím tomu, že letošní rok půjde pozitivním směrem. Trh se oživí a prodeje porostou. Poptávka postupně nabere na síle díky zlepšení situace na hypotečním poli, především s ohledem na očekávané snižování úrokových sazeb. Vliv bude mít i klesající inflace.“
V rámci areálu Suomi Hloubětín v Praze 9 plánuje YIT v letošním roce spustit v pořadí desátou etapu, kde ve třináctipatrovém domě Tampere vyroste 68 bytů. Rozšiřovat bude také svůj projekt Ranta Barrandov v Praze 5, který obohatí o třetí etapu s téměř 60 jednotkami. Ve dvou fázích pak bude realizovat projekt Toivo Roztyly v Praze 11, kde dohromady postaví přes 200 bytů. YIT rovněž chystá svůj první mimopražský projekt v Kladně.
Bilance projektů YIT za rok 2023 – tři kolaudace a dvě hrubé stavby
V roce 2023 zkolaudovala YIT tři projekty. Jedním z nich je komplex Vesi Hostivař s 208 jednotkami apartmánového typu. Nechybí zde celá řada ekologických prvků, k nimž patří mj. fotovoltaické panely. Ke koupi aktuálně zbývá necelých 80 jednotek. Developer současně dokončil etapy Kemi a Ranua v polyfunkčním projektu Lappi Hloubětín. Dohromady tu vyrostlo 209 bytů. V areálu práce nepolevují, YIT staví další etapu Tornio, kterou loni dovedla do fáze hrubé stavby a jejíž kolaudace by měla proběhnout letos v březnu. Ve třináctipatrovém solitérním domě vzniká 79 jednotek o dispozicích 1+kk až 5+kk a velikostech od 31 do 123 m2. Součástí se stanou kočárkárny/kolárny a místnost, kde lze očistit zablácené kolo či psa.
Milníku hrubé stavby dosáhl projekt Happi Milánská v Praze 15, který YIT realizuje s četnými prefabrikovanými konstrukčními prvky a s využitím tzv. zeleného betonu z recyklovaného kameniva. Roste zde dohromady 72 bytů o dispozici 1+kk až 4+kk a velikostech od 27 do 99 m2. Noví rezidenti se mohou těšit např. na plánovanou komunitní terasu. V parteru pak vzniknou tři komerční prostory, jeden z nich s terasou. Zkolaudováno by mělo být v červnu letošního roku.
Se začátkem nového roku nový projekt
Na počátku roku YIT spustila prodej a výstavbu nového bytového domu Sija Kamýk v Praze 12, jenž nabízí celkem 122 jednotek o dispozicích 1+kk až 4+kk a velikostech od 30 do 116 m2. Novostavba v rámci šetrného přístupu k životnímu prostředí zahrne retenční nádrže na zachytávání dešťové vody, LED světla či solární panely na střeše. V projektu se plánují také úsporné armatury pro snížení spotřeby vody, venkovní rychlonabíjecí stanice elektromobilů a rovněž příprava pro samoobslužný výdejní box zásilkových služeb.
Prefabrikace jako cesta pro moderní stavebnictví, a to i pro dřevostavby
YIT představuje průkopníka technologie prefabrikace na českém trhu a její implementaci se nadále intenzivně věnuje. Následuje tak příklad mateřské společnosti z Finska, která má v oblasti využití modulů bohaté zkušenosti a know-how. Dosud ve svých českých projektech osadila 316 prefabrikovaných koupelen. „Přesunutí výroby stavebních dílů do komfortního prostředí továrny, kde panují stálé a bezpečné pracovní podmínky, zrychluje a zkvalitňuje výstavbu. Na samotné stavbě pak probíhá pouze montáž. Tím pádem dochází k menší potřebě dělníků, což šetří lidské zdroje a zároveň celkové náklady na realizaci. Současně omezujeme hluk a ruch v místě, což rozhodně ocení okolní obyvatelé,“ vypočítává benefity generální ředitel YIT Stavo a k využití prefabrikace dodává: „Momentálně dokončujeme první projekt, který šel kromě začlenění modulárních koupelen ještě o něco dál. Bytový dům Happi Milánská je již z převážné většiny prefabrikovaný. S využitím této inovativní technologie tu stavíme také všechny balkonové desky, stropní filigrány, stěnové panely, schodišťová ramena a výtahové šachty.“
V Česku chce developer zároveň prosadit větší diverzifikací stavebních materiálů – prefabrikace je totiž ideální rovněž pro výstavbu z masivních CLT panelů. Vstoupil proto do odborné Platformy pro udržitelné stavebnictví ze dřeva, jež si klade za cíl větší rozšíření environmentálně šetrných dřevostaveb. „Za velký úspěch naší společné snahy s ostatními subjekty považujeme chystanou změnu normy, která povolí výstavbu ekologických dřevostaveb o výšce 22,5 metrů. U vícepatrových staveb je teď totiž nutné volit takzvaný inženýrský přístup, který je závislý na přidání dalších technologií, což ale není pro investora ekonomicky výhodné,“ komentuje Marek Lokaj.
Důležitým pilířem YIT je ekologie
YIT se výrazně angažuje v oblasti udržitelnosti a ochrany životního prostředí – její cíle pro snižování emisí skleníkových plynů dokonce jako jednomu z mála tuzemských developerů validovala iniciativa Science Based Targets. V rámci své ESG strategie se YIT prostřednictvím SBTi zavazuje do roku 2030 snížit emise ve vlastních činnostech o 90 % oproti výchozímu roku 2019 a rovněž snížit absolutní emise v tzv. Value chain o 30 % ve srovnání s výchozím rokem 2019.
Developer proto implementuje ekologicky udržitelná řešení během stavby, ale i následného provozu budov. „Do našich projektů začleňujeme kromě fotovoltaických elektráren také tepelná čerpadla, podlahové vytápění, LED osvětlení, akumulační nádrže na zachytávání dešťové vody či rekuperaci vzduchu. To vše přispívá jak ke zdravější domácnosti, tak k úsporám měsíčních nákladů,“ popisuje obchodní ředitelka YIT Stavo Dana Bartoňová a doplňuje: „Za poslední dva roky se jednoznačně zvyšuje procento lidí, kteří se aktivně zajímají o ekologické úsporné bydlení a ptají se nás na různé možnosti. Nabízíme proto například službu, kdy pomůžeme klientům vyměnit staré bydlení za nové a úspornější.“