Více než 1300 prodaných bytů, přes 700 prodaných pozemků či více než 450 GWh energie vyrobené z obnovitelných zdrojů. To je jen pár čísel, která ilustrují, co se JRD za dvě dekády podařilo. Do dalšího desetiletí vstupuje s novým CEO Janem Sadilem a velkým fokusem na udržitelnost ve všech oborech svého podnikání.
Když v roce 2003 Jan Řežáb stavěl první bytový dům, o energetické úspornosti či šetrnosti k přírodě se příliš nemluvilo. Touha zkoušet nové věci ho vedla k tomu, že jeho první projekt, Vila Velká Chuchle o pouhých třech bytech, již měl teplovzdušné větrání s rekuperací.
„Začátky byly těžké, musel jsem studovat knihy s příklady z Německa a Rakouska, protože v ČR vůbec nebyly dostupné odborné materiály. Dům jsem původně stavěl pro sebe jako rodinný dům, ale pak jsem se rozhodl jej rozdělit na 3 byty, založit společnost JRD a raději investovat do dalších projektů a pustit se do rozvoje oboru udržitelného developmentu,“ říká Jan Řežáb, majitel a zakladatel JRD Group.
Od tří bytů k energeticky pasivním čtvrtím
V roce 2009 se společnost posunula k náročnějšímu standardu – výstavbě energeticky pasivních bytů. První energeticky pasivní byty postavila v projektu Dolní Měcholupy V. O dva roky později pak postavila celý pasivní bytový dům Vila pod Altánem v pražských Strašnicích. Společnost se rozrostla a začala tvořit první komplexy pasivních bytových domů po vzoru světových „ecocity”, které v ČR zatím neexistovaly. Tepelná čerpadla, střešní fotovoltaiky, nucené větrání s rekuperací a řada dalších technologií vedly k založení konceptu zdravého bydlení, pěti pilířů, kterými se JRD od té doby řídí. Klade velký důraz na ohleduplnost k životnímu prostředí a o tom, že se jí to daří, svědčí například vítězství projektu Green Port Strašnice o 156 bytech v soutěži Adapterra Awards, která oceňuje adaptaci projektů na klimatickou změnu.
Pilíře zdravého bydlení:
Čerstvý vzduch, tepelná pohoda, zdravé světlo, akustický komfort, psychická pohoda
Zatím posledním projektem, který společnost zkolaudovala, je Císařská vinice – rezidenční areál dvou bytových domů o 69 bytových jednotkách a 7 rodinných domech. Právě v tomto projektu, který stojí u pražského parku Ladronka, se schází většina promyšlených technologií včetně několika novinek. Nechybí zde stropní chlazení a vytápění s aktivací betonového jádra, které je příjemnější, zdravější a energeticky šetrnější než klasická klimatizace.
V současné době má JRD další desítky projektů v přípravě a chystá se zaměřit na celé energeticky pasivní čtvrti.
Přes tisícovku prodaných bytů a více než 4 mil. m² pozemků
Za 20 let prodala JRD 1309 bytů a nebytových jednotek a 11 rodinných domů. Své zaměření rozšířila také o práci s územními celky a podporu urbanistického rozvoje. Věnuje se tak akvizicím, scelování a dělení pozemků v rámci pozemkového developmentu. K dnešnímu dni prodala přes 700 pozemků o celkové výměře přes 4 miliony m².
Od střešních panelů k energetice
Již od raných projektů se JRD zaměřuje na to, aby bytové domy byly energeticky co nejsoběstačnější, a proto se na řadě z nich nachází fotovoltaické panely. Nedílnou součástí JRD se tedy přirozeně stala i energetika, která je v rámci divize Energo zaměřená na obnovitelné zdroje. JRD Energo se zabývá developmentem, výstavbou a investicemi v oblasti energetiky a obnovitelných zdrojů energie. Kromě fotovoltaických parků v ČR a v Maďarsku o celkovém výkonu 40 MWp má tato divize v portfoliu také větrný park ve Václavicích, který s instalovanou kapacitou 26 MW za dobu provozu vytvořil již více než 300 000 MWh.
„Fotovoltaické elektrárny se sezónně dobře doplňují s větrnými elektrárnami, díky čemuž budou obě tyto technologie v budoucnu tvořit jeden z hlavních pilířů moderní energetiky“ říká Marek Lang, člen správní rady JRD Group.
Revoluční zpracování odpadu plazmovým zplyňováním
Protože až dvě třetiny odpadu pochází ze stavebnictví, JRD se zaměřila také na zpracování odpadu. V rámci společnosti Millenium Technologies se zabývá plazmovým zplyňováním odpadu, revoluční technologií, která na jedné straně ekologicky likviduje široké spektrum odpadu a na straně druhé slouží jako zdroj čím dal cennější energie a materiálů.
Také Millenium Technologies má za sebou řadu zajímavých milníků. V roce 2022 společnost slavnostně otevřela novou halu a představila reaktor pro plazmové zplyňování 4. generace, který je po třech prototypech plně využitelný ke komerčnímu provozu. Tento reaktor je schopný zpracovat až 500 kg odpadu za hodinu.
Nadační aktivity a plány do dalších let
JRD dlouhodobě přispívá na nejrůznější dobročinné projekty. Ve spolupráci s Nadací Via proto v roce 2022 založila Fond pro udržitelný život, aby v něm všechny své nadační aktivity zastřešila. Kromě projektů, které zlepšují stav krajiny, pomáhá fond také obětem humanitárních katastrof, rozvoji udržitelných technologií, rozvoji komunitního života a v neposlední řadě podporuje školství. Například v době koronavirové pandemie zachránila a nadále provozuje jazykovou školu Akcent v Praze.
„Do dalších dvaceti let vstupujeme jako silná a moderní firma s unikátní firemní kulturou a s tím, že cokoli děláme, je vždy spojeno s úvahou o dopadu na životní prostředí. Jsme si vědomi, že udržovat současný stav na zemi není dostatečné a přinášíme tedy nový pohled na to, jak být pro životní prostředí prospěšní a jak přírodu obnovovat a nejen udržovat,“ uzavírá Jan Sadil, CEO JRD Group.