CAMP - Centrum architektury a městského plánování
Třetí přednáška Rethink Architecture v roce 2024 se zaměřila na téma inovativních přírodních materiálů a ukázala, že tradiční přírodní materiály neztrácejí svůj význam ani v současné architektuře.
Materiály a produkty například z nepálené hlíny, slámy či konopí mají zpravidla nízkou uhlíkovou stopu a řadu z nich lze navíc získat lokálně v blízkosti plánované stavby. Jak se stavby z přírodních materiálů osvědčily po několika letech provozu? Ptali jsme se i na to, jak se s přírodními materiály v současnosti pracuje a jaké jsou jejich možnosti a potenciál dalšího progresivního využití ve stavitelství.
Akci pořádalo Rethink Architecture Institute ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování pod záštitou České komory architektů a České rady pro šetrné budovy. Přednáška byla realizována s finanční podporou hlavního města Prahy a je součástí projektu LIFE ClimArchiBase, který je kofinancovaný EU a Ministerstvem životního prostředí.
Jan je autorizovaný architekt, od roku 2011 vede vlastní ateliér Nature Systems, kde se zabývá navrhováním úsporných domů z přírodních materiálů, oceněné např. v soutěži Adapterra Awards a EON Energy Globe. Člen Rady Centra pasivního domu a místopředseda spolku Ekodům. Mezi lety 2013 a 2020 externí konzultant trvale udržitelné výstavby na Stavební fakultě ČVUT. Přednášející a lektor seminářů v oblasti úsporné a environmentálně šetrné výstavby.
Sami je syrsko-australský architekt, designér a kreativní tvůrce, který se specializuje na hliněné stavby a udržitelnou architekturu. Pracoval jako nezávislý designér mezi Evropou a Austrálií a nyní je architektem průkopnické rakouské firmy Lehm Ton Erde Baukunst, která se zabývá hliněnými stavbami.
Martina pracuje v marketingu a PR pod vlastní značkou @localgal_PR. Mimo jiné i pro Rethink Architecture, kde se stará o sítě a marketing. Během své pracovní kariéry spolupracovala s různými velkými mezinárodními brandy, ale po narození dcery se rozhodla věnovat čas pouze udržitelným projektům a lokálním značkám. Ve stejném čase se také s manželem rozhodli začít svépomocí stavět udržitelné ubytovaní ze slaměných panelů pod názvem @kirohouse.
Adam se dlouhodobě zajímá o používání tradičních stavebních materiálů, jako jsou vápno, kámen, dřevo a surová ocel, v současné architektuře i při obnově starých domů. Od roku 2018 pracuje v Centru pro inovativní materiály matériO Prague jako odborný konzultant se zaměřením na materiálová řešení se sníženým dopadem na životní prostředí. Od roku 2021 vede předmět Technologie v designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.