Zájem o skandinávský design roste, IKEA plánuje dále investovat do inspirace

Společnost IKEA Česká republika zaznamenala ve finančním roce 2017 (září 2016 – srpen 2017) tržby 9,7 miliardy korun, které se odrazily v meziročním růstu o 4 %. Za nárůstem tržeb stojí zejména zvýšení průměrné útraty, která vzrostla o 6 % na 1 638 Kč. Čtyři české obchodní domy navštívilo 10,1 milionu návštěvníků. Hospodářské výsledky potvrzují trend posledních pěti let, kdy zájem o skandinávský design neustále roste a tržby se od roku 2012 zvýšily o 33 %. I proto plánuje společnost IKEA, která v České republice zaměstnává 1 709 lidí, i nadále investovat do inspirace zákazníků a v roce 2018 otevře v centru Prahy nové pop-up studio IKEA, které představí návštěvníkům sortiment IKEA v novém světle.

 

„Chceme, aby byli návštěvníci zvědaví, co nového v IKEA najdou při každé návštěvě, ať už v obchodním domě, na webu či kdekoliv jinde, a aby věděli, že tam najdou vždy něco nového, co je pro ně atraktivní. I proto jsme se v uplynulých letech ještě více zaměřili na inspiraci pro zákazníky a budeme v tom pokračovat i v dalších letech,“ uvádí Marek Feltl, generální ředitel IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

IKEA investuje do inspirace pro zákazníky

V předchozích dvou letech bylo hlavním tématem v IKEA vše, co se točilo okolo jídla. Proto hlavní pozornost směřovala na kuchyně, jídelny, kuchyňské doplňky i restaurace a kavárny v obchodních domech IKEA. Kuchyně se podílely na celkových tržbách 14,8 %, za rok 2017 se v IKEA prodalo 22 tisíc kuchyní za 1,2 miliardy .

Internet je pro Čechy stále důležitějším místem pro nákup, vyhledávání informací i pro kontakt zákazníků se společnostmi. Tráví na něm 17 hodin týdně a jedna třetina na něm jedenkrát týdně také nakupuje. Proto společnost IKEA rozšířila ve finančním roce 2017 své služby o možnost online nakupování. Zákazníci denně učiní okolo 250 objednávek, na celkových tržbách se e-commerce podílel v roce 2017 4 % a tento podíl neustále roste. Na webové stránky www.IKEA.cz v uplynulém roce zavítalo 42,13 milionu návštěvníků.

Investice do obchodních domů se v roce 2017 soustředily na přestavby obývacích pokojů a prostorů pro inspiraci pro zákazníky, restaurace a samoobslužný a výdejní sklad. Řádově činily 140 milionů Kč. Na inspiraci se zaměřují také plány pro finanční rok 2018. „Svět se velmi rychle mění, stejně jako potřeby a chování lidí. Změnou prochází i vztah lidí ke značce – chtějí být její součástí, vést dialog, spoluvytvářet ji, přizpůsobovat si její produkty podle svého, spojovat si ji se zážitky. Chtějí být značce mnohem blíže fyzicky i emočně. Proto plánujeme v létě otevřít na Václavském náměstí první pop-up studio IKEA,“ představuje novinky Marek Feltl.

Na Václavském náměstí otevře IKEA Česká republika své první pop-up studio

Pop-up je ve světě IKEA dočasný prostor v centru města, jehož hlavním cílem je inspirovat zákazníky. Expozice se vždy zaměřuje jen na jednu část sortimentu, v případě pražského pop-up studia jsou to obývací pokoje. „Tím, že se soustředíme jen na jednu část sortimentu, mají naši designéři větší prostor pro kreativitu a mohou představit produkty IKEA v jiném světle. Expozice nabídne nečekaná řešení a různé neotřelé kombinace výrobků, tvarů a materiálů, které přinesou našim zákazníkům více inspirace,“ přibližuje koncept pop-up studia IKEA lídr projektu Peter Tichý. Je to místo, kam mohou zákazníci přijít načerpat inspiraci a za pomoci specialistů na sortiment IKEA naplánovat vše od kuchyně přes šatní skříně až po stěnu do obývacího pokoje. Studio IKEA bude sloužit také jako místo pro setkávání pro všechny, kdo se zajímají o značku IKEA, baví je téma zařizování interiéru nebo mají rádi design obecně. V prostoru bude také oblíbená kavárna IKEA.

Udržitelná budoucnost

Cílem společnosti IKEA je podnikat s ohledem na společnost a životní prostředí. Proto je udržitelnost nedílnou součástí každodenní činnosti IKEA, prostupuje vším, co se v IKEA děje, a její kroky směřují ke 100% využívání obnovitelných zdrojů energie. „Děláme vše pro to, abychom do roku 2020 byli globálně schopni vyrobit tolik energie, kolik jí spotřebují všechny naše provozy, a abychom pro výrobu využívali pouze dřevo z udržitelnějších zdrojů,“ uvádí Roman Bojko, manažer pro udržitelný rozvoj IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko. Od roku 2009 IKEA Group například investovala 2,1 miliardy eur na nákup vlastního zařízení pro větrné a solární elektrárny.

Nejvýznamnější lokální aktivity společnosti IKEA Česká republika jsou shrnuty ve Zprávě o trvalé udržitelnosti. Roman Bojko uvádí: „Neustále pracujeme na minimalizaci množství odpadu, které produkujeme, a abychom provozovali naše obchodní domy co nejefektivněji. Necelých 99 % odpadu z našich obchodních domů v České republice za uplynulý rok putovalo na recyklaci nebo energetické zhodnocení. 100 % elektrické energie spotřebovávané v našich obchodních domech pořizujeme z obnovitelných zdrojů.“

S velkým zájmem se setkalo také představení nové služby Druhý život nábytku, která umožňuje zákazníkům prodat nevyužitý či nepotřebný nábytek IKEA. „Za devět měsíců fungování se díky Druhému životu nábytku prodalo 1 200 výrobků v celkové hodnotě přesahující 1,1 milionu korun,“ uvádí výsledky pilotního testování v obchodním domě IKEA Praha Zličín Roman Bojko za období od ledna do září 2017. Od listopadu 2017 byla služba spuštěna i ve třech zbývajících obchodních domech v České republice a na Slovensku.

 

     
reklama reklama