Exkurze do administrativní budovy ASPIRA s dvojí certifikací BREEAM & LEED

V Praze Nových Butovicích se dokončuje administrativní projekt Aspira Business Centre, který jsme s řadou zájemců navštívili v pátek 22.9. Tentokrát se „green walk – green talk“ týkal především dvojí certifikace samotné budovy, ale i souvisejících aspektů šetrnosti při její výstavbě.

Za společnost PM Group, která výstavbu budovy zastřešuje a řídí, nám pan Jiří Stránský se svými kolegy představili budovu včetně jejího stavebního a technologického řešení. Samozřejmostí jsou například trojskla ve fasádních výplních, využití tepelných čerpadel a rekuperace odpadního vzduchu systému větrání, inteligentní systémy pro nastavení optimálního vnitřního prostředí nebo třeba využívání dešťové vody k zálivce okolní zeleně. Další zajímavostí je prosklené zastřešení atria ve tvaru hyperbolického paraboloidu. Nechybí ani 10 dobíjecích stanic pro elektromobily, 70 stání pro kola včetně zázemí pro cyklisty nebo zelené střechy. Součástí politiky PM Group je mimo jiné také požadavek na jednotlivé dodavatele, aby na skládkách končilo nejvýše 5% odpadů ze stavby.

Díky těmto a mnoha dalším prvkům Aspira aspiruje na certifikace LEED Gold a zároveň BREEAM Excellent. Dvojí certifikace nám dala skvělou možnost porovnat často dost různé požadavky těchto dvou systémů na plnění jednotlivých parametrů.

Děkujeme tímto společnosti PM Group za zajímavé informace a prohlídku téměř dokončené budovy.

     
reklama reklama